شهاب دادگرنژاد

شهاب دادگرنژاد مدیر و کارآفرین نمونه کشوری در مصاحبه ای که با سمینار ایران داشت در مورد بازار نفت و گاز در بین کشور های همسایه پیشنهاداتی را ارائه کرد. وی گفت که در بازار محصولات نفتی و گازی در بین کشور های همسایه امروزه ما با کشور ترکیه ، عراق در حال همکاری هستیم ، شهاب دادگرنژاد افزود: قراردادی که ما با ترکیه در زمینه محصولات گازی داریم تا 7 سال آینده پا برجاست اما این نکته را باید در نظر  بگیریم که رقبایی همجون آذربایجان ، روسیه و قطر هم به دنبال صادرات گاز به کشور ترکیه هستند در این میان باید به دنبال تمدید قرارداد فی مابین دو کشور باشیم .

شهاب دادگر نژاد مدیر نمونه کشوری در ادامه عنوان کرد : از ویژگی های بسیار مهم صادرات ایران به کشور های همسایه و منطقه دسترسی به منابع و ذخایر عظیم گازی در ایران است ، از این پتانسیل می توان برای افزایش صادرات کشور استفاده کرد. اگر در ایران گام های بزرگی برای افزایش صادرات گاز به کشور های منطقه انجام پذیرد مطمئنا باعث ارز آوری زیادی خواهد شد. شهاب دادگر نژاد که فارغ التحصیل دکترای کارآفرینی از دانشگاه تهران است در ادامه افزود: یکی از کشور های منطقه که یک بازار استراتژیک برای محصولات گازی ایران به حساب می آید کشور ترکیه است. اما در 7 سال آتی قرارداد صادرات گاز به ترکیه به اتمام می رسد برای جلوگیری از کاهش صادرات گاز به کشور های منطقه حتما باید به دنبال تمدید این قرارداد باشیم. اگر به روند رشد صادرات گازی آذربایجان و روسیه توجه کنیم ، در صورت عدم تمدید این قرارداد مطمئنا بازار استراتژیک ترکیه با روسیه ، قطر ، الجزایر و شاید هم آذربایجان باشد. شهاب دادگر نژاد در ادامه گفت: اگر به روند پیش رو بی توجه باشیم مطمئنا بازار ترکیه را از دست خواهیم داد.

شهاب دادگرنژاد مدیر نمونه ملی با توجه به بحث صادرات ال ان جی توسط ایران گفت: در این حوزه دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد ولی باید پذیرفت مزیت ایران صادرات گاز از طریق خط لوله است. اگر قطر امروز تبدیل به قطب ال ان جی شده است به آن دلیل است که دوحه نیازی به گاز ندارد و همچنین فاقد همسایگان نیازمند گاز است لذا به ال ان جی روی آورده است ولی ما این محدودیت‌ها را نداریم و خیلی بهتر می‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم. شهاب دادگرنژاد مدیر نمونه ملی اضافه کرد: نباید به تقلید روی بیاوریم، بگوییم چون فلان کشور ال ان جی دارد پس ما هم باید ال ان جی داشته باشیم بلکه بهتر است با اقتصادسنجی دقیق و تمرکز روی بحث ژئوپلیتیک برنامه درستی را تدوین کنیم؛ چیزی که متأسفانه همه از آن می‌گویند ولی کسی گوش نمی‌دهد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.